Естетика, дані, смисл — яскрава журналістика даних від Texty.org.ua
Для читання цієї розсилки радимо виділити окремий час — тут є чим інтелектуально й естетично насолодитися.
Вітання, друзі!
Після досить нетривалої перерви — ми знову прийшли до вас із новими яскравими, цікавими та гарно візуалізованими матеріалами.
АМЕРИКАНСЬКІ ГОЙДАЛКИ
Почнемо з найгучнішого — нашого дослідження «Американські гойдалки», у якому ми зібрали інформацію про 387 осіб та 76 організацій, які виступають за припинення допомоги Україні. Ми також дослідили, як вони аргументують свою позицію. Ми думаємо, що ви вже бачили цей матеріал, але раптом ні, тоді ласкаво просимо.
СВІТ ПІСЛЯ ЛЮДЕЙ
У цьому неймовірно яскравому проєкті ви можете побачити й почути рідкісних тварин Чорнобильської зони — від коней Пржевальського до міноги української.
А також — почитати інтерв’ю з завідувачем наукового відділу Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника Денисом Вишневським про те, як живе зона відчуження після російської окупації.
НЕБО В ДРОНАХ
У візуалізації «Небо в дронах» ми дослідили, описали й візуалізували основні характеристики найпопулярніших російських безпілотників, від яких потерпають українські сили на полі бою. А саме: як вони працюють, як далеко і високо літають та чим їх можна збити.
Важливий момент: цей матеріал ліпше дивитися з комп’ютера або ноутбука — так можна краще роздивитися графіку.
У ПОШУКАХ АУДИТОРІЇ
TikTok оголосив про оновлення політики протидії цілеспрямованим кампаніям впливу: відтепер усі канали з позначкою «контрольоване державою ЗМІ» не мають потрапляти в рекомендовані відео за межами країни їхнього походження. Ми дослідили наскільки нова політика платформи ефективна й побачили: вона й справді «порізала» аудиторію російських пропагандистів за кордоном, але все одно залишилося ще багато нерозв’язаних проблем :(
БАТЬКО В ТЕЛЕФОНІ
Це — не дослідження і не журналістика даних. Це історії трьох батьків, які через війну не бачать, як ростуть їхні діти. Цей матеріал не викличе вау-ефект, але він може торкнутися вашого серця.
Ну і наостанок інформація для закоханих у журналістику. Як не крути, ми все-таки видання, яке спеціалізується на журналістиці даних і хочемо, щоб якомога більше людей в Україні знали, що це таке. Саме тому ми активно популяризуємо дата-журналістику як в Україні, так і за кордоном.
Наприклад, нещодавно наші керівниця напряму журналістики даних Євгенія Дроздова та керівниця напряму дослідження російської дезінформації Юлія Дукач розповіли виданню «Медіамейкер», як створити вау-ефекти у проєктах із журналістики даних, а також — про нові іноземні дата-проєкти, які їх надихають.
А якщо ви хочете досліджувати поширення пропаганди та дезінформації на YouTube, то запис із вебінару Юлії Дукач — це ідеальна точка входу у цей світ маніпуляцій і алгоритмів.
З Юліного практикуму ви дізнаєтеся:
з яких тем, гіпотез та питань можна розпочати дослідження контенту YouTube;
як аналізувати заголовки, виявляти розповсюджувачів пропаганди й аналізувати рекомендації, алгоритми й стратегії модерації YouTube;
як користуватися інструментами для системного збору даних на YouTube;
про переваги, недоліки й принципи роботи трьох найпопулярніших програм для скрейпінгу й аналізу даних — YouTube API, Data Miner, бібліотеки yt-dlp;
як без навичок програмування написати власний код для скрейпінгу даних.
Сьогоднішню розсилку, як і попередні, підготувала комунікаційна менеджерка Texty.org.ua Тетяна Колісник. Дуже дякую, що дочитали аж сюди. Якщо маєте пропозиції/рекомендації/зауваження — пишіть їх у коментарях. Я все читаю і враховую!