Українські бренди, демографія, утіканти, ветерани та залізобетонний Харків
Найкращі авторські матеріали + записи тренінгів із відкритих даних
Вітання, друзі!
Дякуємо всім, хто витратив свій час і взяв участь у минулотижневому опитуванні. Цю розсилку ми підготували враховуючи ваші побажання — надсилати її раз на тиждень з оглядом наших авторських матеріалів. Перепрошуємо у всіх, кому цей лист прийшов двічі — ми налаштовуємо новий сервіс для розсилки.
ДЕМОГРАФІЧНА КРИЗА
У цьому матеріалі старший економіст Центру економічної стратегії Володимир Ланда досліджує три важливі демографічні показники України — чисельність населення, статево-віковий розподіл і народжуваність.
Якщо коротко, то маємо таку ситуацію:
За час війни кількість населення, що проживає на підконтрольній території Україні, скоротилася приблизно на 10 млн (це дуже «брудні» цифри).
Діти до 18 років становлять лише 15% наявного населення, а на 60+ припадає 27%. Це означає, що якщо нічого не зміниться, через кілька десятків років ми будемо нацією пенсіонерів.
Україна — серед «лідерів» країн із найнижчою народжуваністю у світі. Нині реальний коефіцієнт народжуваності може становити 0,8–0,9. Це суттєво нижче від норми природного відтворення — 2,1–2,2.
НЕ ZARA
Бренди іспанської компанії Inditex (Zara, Oysho, Massimo Dutti, Bershka, Pull and Bear, Zara Home та Stradivarius) повернулися в Україну. І все — черги у торговельних центрах виросли на кілька десятків метрів.
Наша журналістка Валерія Павленко, яка ідентифікує себе затятою «шмоточницею» і відверто заявляє про нелюбов до мас-маркету, створила добірку з дев’яти українських брендів, які можуть стати якісними й недорогими аналогами Zara.
Цей матеріал викликав великий відгук у соцмережах — читачі як критикували українських виробників, так і радили нових. Якщо вам цікаво, можете приєднатися до цієї дискусії у соцмережах. Тут в Instagram, а тут — у Facebook.
ГОРАМИ, ВПЛАВ ЧИ ВЕЛОСИПЕДОМ
Наш журналіст Андрій Гарасим дослідив спільноти так званих «утікантів» — чоловіків призовного віку, які планують втекти з України, перетнувши кордон десь у горах. Хтось уже навіть купив собі гідрокостюм і трубку, щоб переплести гірську річку... Як виявилося, ці спільноти настільки малі й маргінальні, що вони навіть нецікаві російській пропаганді.
ХАРКІВ НА ГЕНЕРАТОРАХ
Це — дуже щемний репортаж із Харкова. Міста, яке ледь не щодня потерпає від російських обстрілів, але не здається. У мільйоннику й досі працює громадський транспорт, місцеві бізнеси швидко оговтуються після ворожих нальотів, а бронебійна плівка на вікнах стала міським трендом. Харків'яни навіть відкрили дві підземні школи. Жителі міста пояснюють це тим, що вони залізобетонні. І щойно стихає черговий обстріл, продовжують жити своє звичне життя.
«КОНТУЗІЯ»
Військовий Артур не може отримати виплати за поранення. Іншій військовослужбовиці випалили вени внаслідок неправильного лікування.
В обох однаковий діагноз — легка черепно-мозкова травма, яку в народі називають контузією. Це «автограф війни» і, вочевидь, найпоширеніша травма серед військових. Однак через хаос із назвами військові не можуть отримати належне лікування після цієї травми, а як наслідок — і виплати.
У цьому матеріалі детально пояснюємо, чому так відбувається і як це можна змінити.
ВІДКРИТІ ДАНІ: МОЖЛИВОСТІ ДЛЯ ЖУРНАЛІСТІВ, АКТИВІСТІВ І БІЗНЕСУ
Це — бонусний ексклюзивний контент. Минулого тижня ми завершили цикл дводенних тренінгів із відкритих даних.
Якщо ви цікавитеся цією темою та хочете дізнатися більше про те, як можна використовувати дані у вашій роботі, ласкаво просимо до перегляду.
Ознайомитися з програмою тренінгів можна за цим посиланням.
Запис тренінгу із відкритих даних для журналістів і активістів: перший і другий день.
Запис тренінгу із відкритих даних для бізнесу: перший і другий день.
Якщо маєте сили та натхнення, можете поділитися своїми враженнями від сьогоднішнього листа у цій гугл-формі.
Щось новеньке) зробіть гайд як користуватись чи для чого це:)