Затоплений світ Дніпра, інтерв'ю з «Ахіллесом», удари по Росії
Над одним із проєктів цієї розсилки наша команда працювала майже рік!
Вітання, друзі! Сьогодні ми до вас із новими матеріалами. Це дослідження, цікаві інтерв’ю та репортажі. А в кінці розсилки на вас чекає запрошення долучитися до навчання моделі штучного інтелекту, який ми використаємо для нового проєкту.
230 ЗАТОПЛЕНИХ СІЛ
Над цим проєктом із журналістики даних про те, як виглядало річище Дніпра до побудови на ньому шести водосховищ, ми працювали майже рік. Дослідивши наукові праці, а також радянські, американські й німецькі карти, ми відновили світ, який давно потонув на берегах Дніпра. Також у матеріалі ми спробували знайти відповідь на питання, яке порушував ще Олександр Довженко у своїй «Поемі про море»: чи варте воно того всього?
МИ ПОЛЮЄМО ЗА ТЕХНІКОЮ, ВОРОГ — ЗА ПІХОТОЮ
Наш журналіст Андрій Гарасим поспілкувався з головним сержантом підрозділу ударних безпілотних авіаційних комплексів «Ахіллес» про їхні бойові будні. Сержант в інтерв’ю чесно і без прикрас розповів, що відбувається у їхньому підрозділі та про тактику росіян на полі бою. Сержант також наголосив: так, українські дрони — це міць, але тільки з ними Україна війну не виграє.
КАРТА УДАРІВ ПО РОСІЇ
Цьогоріч Україна збільшила масштаби ударів по російських нафтопереробних заводах, нафтобазах, електростанціях, металургії, гірничозбагачувальній промисловості, авіазаводах, військових аеродромах. Ми зібрали дані про атаки українських безпілотників й нанесли на карту уражені цілі на території РФ від початку цього року до кінця квітня.
ПІРАТСЬКА ТІКТОК-ФЕРМА
Наша керівниця відділу дослідження дезінформації Юлія Дукач знайшла TikTok-ферму майже з трьохсот акаунтів. Об’єднує їх кілька цікавих моментів: усі відео крадені, оброблені штучним інтелектом і крім різного мотлоху ще й поширюють російську пропаганду. Так, за висновками Юлії, TikTok потрохи перетворюється на ШІ-смітник. І ці тенденції поглиблюватимуться.
СТРІЛЯЙ, КОПАЙ, ХОВАЙСЯ!
Ну а цей репортаж — для душі (звісно, якщо можна так назвати підготовку до вступу у ЗСУ). Так от, у цьому матеріалі редакторка видання Euromaidan Press Аля Шандра описала свій досвід 5-денного навчання на курсах Київського центру підготовки населення до національного спротиву. Текст атмосферний, читається, легко, провокує на рефлексії.
ДОПОМОЖІТЬ НАТРЕНУВАТИ ШІ
Зараз ми працюємо над важливим дослідницьким проєктом з виявлення маніпулятивних технік у дописах українських новинних та політичних Telegram-каналів. І нам потрібна ваша допомога, щоб отримати дані для тренування моделі штучного інтелекту. Для цього потрібно аналізувати дописи у Telegram. Якщо цікавить пропозиція, заповніть цю google-форму.
О, ледь не забули — маємо для вас ще одну хорошу новину. Наше дослідження з репортажем «Зайди, якщо зможеш» увійшло до фіналу національного конкурсу «Честь професії» у номінації «Найкраща аналітика».
У цьому матеріалі ми не просто записали історію одного військового, який страждає через необлаштованість українських міст для людей з інвалідністю. За методологією «Альбому безбар’єрних рішень» ми провели комплексне дослідження доступності у Луцьку Києві, Запоріжжі та Житомирі.
Дякуємо, що дочитали! До зустрічі наступного тижня!
Розсилку підготувала комунікаційна менеджерка Texty.org.ua Тетяна Колісник