КЛОНОВАНА ВІКІПЕДІЯ
У 2022-му Росія запустила власну онлайн-енциклопедію Рувікі, яка стала альтернативою російськомовній Вікіпедії. Протягом першого року існування Рувікі скопіювала понад 1,9 мільйона статей з оригіналу й почала активно редагувати контент відповідно до політики Кремля. Олександр Косован з Українського католицького університету та Микола Трохимович з Університету Помпеу Фабра разом із колегами проаналізували ці зміни.
Ми детально вивчили результати їхнього дослідження, візуалізували дані та виокремили ключові висновки, що дають змогу краще зрозуміти, як Рувікі формує нову реальність для росіян.
Ключові знахідки
🔶 Зміни у Рувікі вносять переважно у робочий час — із 8:00 до 17:00 з різким спадом активності у суботу та неділю. Такий ритм більше нагадує офісну роботу, ніж добровільний внесок спільноти.
🔶 У перші місяці роботи росіяни змінили 1,75% статей, що згенерували понад 14% переглядів. Це може свідчити про чітку стратегію: редагують не випадкові статті, а насамперед ті, до яких читачі виявляють найбільшу увагу.
🔶 Російські редактори змінюють термінологію: «війна» — на «бойові дії», «спеціальна воєнна операція», «конфлікт на Донбасі», а «анексія Криму» — на «приєднання Криму».
🔶 Статті, що стосуються війни з Україною, відредаговані так, щоб замовчувати злочини російської армії: не «російські війська обстріляли місто», а «внаслідок воєнних дій місто зазнало руйнувань», не «армія РФ завдала удару», а просто «було завдано ударів».
🔶 Також із Рувікі повністю вилучили згадки про мародерство, зґвалтування, викрадення людей, знищення цивільної інфраструктури, обстріли лікарень і шкіл російськими військовими.
🔶 Редактори Рувікі регулярно змінюються посилання у статтях: неупереджені або міжнародні джерела замінюються на інформацію з таблоїдів, проросійських сайтів чи сайтів окупаційних адміністрацій.
🔶 Статті, які стосуються українських міст і сіл, що знаходяться під окупацією, змінюють так, щоб показати: це частина російської території.
ВІДРОДЖЕННЯ ВЕЛИКОГО ЛУГУ
Цей рік кардинально відрізняється від минулого: менше води, більше викликів для природи. За допомогою супутникових знімків ми намагалися зрозуміти, як це все позначилося на територіях колишнього Каховського водосховища.
ЧОМУ НЕ ІРЖАВІЄ РОСІЙСЬКА БРОНЯ
Європейські санкції мали б зупинити російську військову індустрію, але натомість західна хімія стала її «бронею». Щоб обходити західні санкції, росіяни та європейські постачальники вигадали ряд досить ефективних схем.
Перша — купівля компонентів через посередника.
Друга — співпраця з лояльними посередниками.
Третя — російські заводи в європейських містах.
Четверта — співпраця з китайськими чи турецькими дочірніми компаніями європейських виробників.
Результат — мільйони доларів європейської хімічної промисловості досі «консервують» російську зброю, яка щодня атакує Україну.
А ТЕПЕР ТРОХИ ПОЗИТИВУ :)
Якщо ви втомилися від аналітики й новин, почитайте історію Олени Набокової, яка, переживши втрату сина і важку депресію, заснувала в Запоріжжі центр, що допомагає дітям, підліткам і жінкам. Під час повномасштабної війни ініціатива Олени перетворилася на простір для навчання, розвитку й підтримки.
НУ І ПРО ВІЧНЕ — РОЗВИТОК НЕЗАЛЕЖНОГО МЕДІА!
Ми запустили спонсорство на нашому YouTube-каналі. Якщо ви дивитесь наші відео, значить, вам також важливо розуміти, що відбувається в Україні без зайвого пафосу, клікбейту чи маніпуляцій. Якщо ще ні, дуже рекомендуємо :)
Якщо ви хочете, щоб якісна журналістика залишалась доступною — підтримайте нас як спонсор на YouTube.
Дякуємо, що з нами. І що обираєте розуміти, а не просто дивитися.🧡