Дослідження про минуле й сьогодення у графіках і цифрах
Транспортні проблеми Києва, трагедія у Полтаві, російські впливи в Африці й історія підпільниці ОУН, яка 30 років провела у таборах.
Друзі, вітання!
Минулого тижня ми досліджували кілька цікавих тем, про які хочемо розповісти вам сьогодні, — транспортні проблеми Києва, чи можна було уникнути такої великої кількості жертв у Полтаві й російські впливи в Африці. Бонусом йде біографічна розвідка про підпільницю ОУН Катерину Зарицьку, яка 30 років провела у таборах, від історика Святослава Липовецького.
Всі ці тексти різні, але дещо їх об’єднує — глибина і нестандартний фокус!
«Всьо, тривога, приїхали!»
А ви знали, що наземний комунальний громадський транспорт під час повітряної тривоги зупиняють лише у трьох обласних центрах — Хмельницькому, Івано-Франківську і Києві. Навіть у Харкові, Одесі, Дніпрі та Запоріжжі, де обстріли частіші, ніж у столиці, такої заборони немає.
Так-от, ми у редакції вирішили дослідити, як зупинка громадського транспорту під час повітряної тривоги впливає на жителів Києва. І висновки у нас не дуже оптимістичні: рішення КМДА суттєво уповільнює й здорожчує пересування столицею. Іноді автобуси й тролейбуси не можуть відновити свою роботу близько двох годин після відбою тривоги.
Мотивація київських чиновників також не виглядає переконливою. Вона більше схожа на формальність задля того, щоб убезпечити себе, а не громадян.
Трагедія у Полтаві. Чи можна було зменшити кількість жертв?
Внаслідок російської атаки на Інститут зв’язку у Полтаві, загинуло 55 осіб, постраждали — 328. Чи можна було зменшити кількість жертв цієї трагедії?
Разом із виданням «Полтавська хвиля» ми намагалися відповісти на це питання. І ось, що ми дізналися:
Попри заяви посадовців, що офіційних заходів на території інституту не було, свідчення очевидців говорять про те, що там все-таки відбувалися масові зібрання людей. Також була проблема з неякісними турнікетами, хоча представники влади це й заперечують.
Дуже ймовірно, що росіяни цілили не наосліп, а попередньо запустили у Полтаву розвідувальний дрон. Це міг бути безпілотник «Оріон», який має дальність до 250 км, або «Горизонт Ейр S-100» (дальність до 180 км).
Балістична ракета «Іскандер», якою росіяни вдарили по Полтаві, фактично не залишає шансів на збиття і порятунок тих, хто потрапляє під удар. Єдине, чим її можна перехопити, — це комплекс Patriot, але його там не було.
Російський вплив у Африці
На цьому фото праворуч — священник Російської православної церкви у Нігерії Данієль Агбаза. Він за мир в Україні, але свято переконаний, що українська церква — «розкольники», а українські військові зараз масово мародерять святині на Курщині. Водночас він публічно нічого не говорить про злочини російських військових в Україні.
І таких Даніелів на континенті багато. Вони присутні, як мінімум, у 23 країнах Африки. Саме до стількох держав добралися руки Російської православної церкви й російської пропаганди.
З того, що ми дізналися під час спілкування з Даніелем Агбазою, коштує релігійно-пропагандистська промивка мізків у Африці недорого — достатньо звозити місцевих священників у Росію чи поремонтувати їм стелю у напіврозваленому сараї для богослужінь. Ну ще трохи гуманітарки час від часу відправити.
30 років у таборах
Катерину Зарицьку — підпільницю ОУН, зв’язкову Шухевича і засновницю українського Міжнародного Червоного Хреста, яка 30 років провела у таборах, — поважали навіть ті, хто її арештовував.
Найбільший тюремний термін Зарицька отримала у 1948-му — тоді її засудили до 25 років виправно-трудових таборів. Коли на початку 1960-х у СРСР скасували 25-річні вироки, амністія оминула Зарицьку. Вийшла вона на свободу лише у 1972 році. Тоді Зарицька оселилася у селі на Хмельниччині й решту життя, 14 років, опікувалася політв’язнями.
І наостанок — інтелектуальна смакота для закоханих у журналістику даних
Щомісяця наші Євгенія Дроздова і Юлія Дукач пишуть професійні огляди про журналістику даних і розповідають про найцікавіші дата-проєкти, створені світовими медіа. У новому їхньому матеріалі ви можете дізнатися про скролітелінг — спосіб розповісти історію у прокручуванні. А також — професійно подивитися на інтелектуальну красу.
Сьогоднішню розсилку, як і попередні, підготувала комунікаційна менеджерка Texty.org.ua Тетяна Колісник. Якщо маєте пропозиції/рекомендації/зауваження щодо покращення нашої взаємодії — пишіть їх у коментарях або мені особисто. Я все читаю і враховую!